Evropsko ustavno pogodbo bi bilo dobro sprejeti pred začetkom pogajanj o novi finančni perspektivi EU
Pariz, Francija, 03/11/2004 | sporočilo za javnost

Predsednik republike dr. Janez Drnovšek se na povabilo francoskega predsednika Jacquesa Chiraca danes in jutri mudi na uradnem obisku v Franciji. S predsednikom Republike Francije gospodom Jacquesom Chiracom ter zunanjim ministrom Dominiqueom de Villepinom se bo predsednik dr. Drnovšek srečal jutri, danes pa sta ga sprejela predsednik Senata Republike Francije Christian Poncelet in predsednik nacionalne skupščine Jean-Louis Debré.

Dopoldne pa se je predsednik o pomenu uravnotežene rabe jezikov v Evropski uniji pogovarjal z generalnim sekretarjem Mednarodne organizacije za frankofonijo, gospodom Abdouom Dioufom. Ob tej priložnosti je predsednik Drnovšek gospoda Dioufa povabil, da ob priložnosti obišče Slovenijo. Sestal pa se je tudi s predsednikom nevladne institucije Notre Europe, gospodom Jacquesom Delorjem, s katerim sta govorila o perspektivi razvoja Evropske unije in o pomenu dialoga ter izmenjave mnenj med članicami.

Težišče pogovora s predsednikom francoskega senata gospodom Christianom Ponceletom je bilo namenjeno izmenjavi mnenj glede evropske ustavne pogodbe. Predsednik dr. Drnovšek je uvodoma poudaril pomen dobrih odnosov, ki jih državi gojita in izrazil prepričanje, da se s polnopravnim članstvom Slovenije v EU odpirajo nove možnosti za poglobitev sodelovanja.
Predsednik senata Poncelet je nato dejal, da bi Slovenija v Evropski uniji lahko igrala pomembno vlogo na številnih področjih in izpostavil področje pridelave zdrave in kvalitetne hrane. Glede sprejemanja evropske ustavne pogodbe sta sogovornika menila, da bi bilo ustavo dobro sprejeti še v letošnjem letu, vendar bo pred evropskimi volitvami to verjetno težko izvedljivo. Predsednik senata Poncelet je slovenski strani nato predstavil idejo o vzpostavitvi evropskega senata. Deloval bi kot drugi dom in bi bedel nad korektnostjo demokratičnega procesa, število predstavnikov v senatu pa bi bilo enako, ne glede na velikost države, je še dejal gospod Poncelet.

Pozno popoldne se je slovenski predsednik srečal še s predsednikom francoske skupščine gospodom Jeanom-Luisem Debréjem. Sogovornika sta se pogovarjala o procesu sprejemanja ustavne pogodbe in menila, da bi bilo pogodbo smiselno sprejeti pred začetkom pogajanj o novi finančni perspektivi EU do leta 2013. Kot je v izjavi po srečanju povedal slovenski predsednik, bi bilo vsako kasnejše sprejemanje ustavne pogodbe še bolj zahtevno in težje rešljivo. V pogajanja o novi finančni perspektivi vstopamo z različnih pozicij, je še dejal predsednik dr. Drnovšek in izrazil prepričanje, da se bodo države srečale na neki skupni točki in našle sprejemljivo rešitev za vse. Sogovornika sta govorila tudi o dvostranskem sodelovanju med državama, ki bi ga veljalo okrepiti zlasti na gospodarskem področju ter o vlogi Slovenije na območju Zahodnega Balkana. Predsednik je dejal, da bo Slovenija s svojo lego, izkušnjami in poznavanjem območja, tudi znotraj EU igrala aktivno vlogo pri nudenju podpore in pomoči in delitvi izkušenj iz našega procesa približevanja EU. Naš interes je, da imajo države tega območja jasno evropsko perspektivo in temu cilju prilagajajo svoj sistem.
Zvečer se slovenski predsednik udeležuje sprejema, ki ga je ob tej priložnosti pripravilo slovensko veleposlaništvo.