Predsednik na Visokem plenarnem zasedanju Generalne skupščine OZN
New York, 21.9.2010 | sporočilo za javnost

Predsednik republike dr. Danilo Türk se je tretji dan delovnega obiska v New Yorku udeležil srečanja, ki ga je v čast predsednikom držav v okviru pobude "Clinton Global Initiative" priredil nekdanji predsednik Združenih držav Amerike Bill Clinton.
Predsednik se je zatem udeležil Visokega plenarnega zasedanja Generalne skupščine Organizacije združenih narodov o izpolnjevanju razvojnih ciljev tisočletja, kjer je nastopil kot govornik.
Predsednik je popoldne po lokalnem času sopredsedoval okrogli mizi visokega plenarnega zasedanja z naslovom "Nova vprašanja razvoja in pristopi k reševanju problemov" (Addressing Emerging Issues and Evolving Approaches). Imel pa je tudi bilateralna srečanja s predsednikoma Senegala in Vzhodnega Timorja ter z generalnim sekretarjem Organizacije združenih narodov (OZN).

Predsednik dr. Danilo Türk je v svojem nastopu na Visokem plenarnem zasedanju Generalne skupščine Organizacije združenih narodov o izpolnjevanju razvojnih ciljev tisočletja izpostavil, da včasih kritiki razvojne cilje tisočletja označujejo kot samovoljne in nerealistične. Takšno oceno je zavrnil in poudaril, da kritiki ne upoštevajo zgodovine njihovega nastanka.
Na kratko je orisal zgodovino prizadevanj OZN za pravičnost v razvoju, ki je naposled privedla do specifičnih in merljivih ciljev, ki so rezultat trdega dela, realnih izkušenj in oblikovanja zrelih politik. Realizem, prizadevnost, visoka moralna pričakovanja in metodološka natančnost ostajajo po predsednikovih besedah pomembni tudi v prihodnje, saj so razvojni cilji tisočletja bistvenega pomena za človeštvo in predstavljajo kritičen test vitalnosti Združenih narodov in današnjega multilateralizma.

Predsednik je v nadaljevanju naštel pozitivne dosežke v nekaterih delih sveta v razvoju, kjer beležijo relativno visoke stopnje rasti, dvig pričakovane življenjske dobe, znižane stopnje obolelosti za AIDS-om, boljšo vključenost otrok v osnovno šolstvo in dodatne možnosti za izobraževanje, ki jih ponujajo nove tehnologije. Kljub temu je predsednik opozoril na pomembne izzive, ki ostajajo. Med njimi je izpostavil zlasti potrebo po spoštovanju samostojnega oblikovanja politik in njihove implementacije s strani posameznih držav.
Razvojni cilji tisočletja so po njegovih besedah koristno ogrodje, vendar morajo vlade posameznih držav same določiti prioritete, potrebne ukrepe, način razporeditve sredstev in cilje na posameznih področjih razvoja. Posamezne vlade nosijo primarno odgovornost za uresničevanje razvojnih ciljev, pri tem pa jim mora pomagati učinkovito mednarodno sodelovanje. Predsednik se je ob tem zavzel, da bi kljub recesiji dodatno okrepili razvojno pomoč, ob tem pa modernizirali mednarodne finančne institucije, si prizadevali za odpravo protekcionizma v mednarodni trgovini ter namenili posebno podporo najmanj razvitim med državami v razvoju.

Predsednik Türk je v zaključku svojega govora opozoril, da sklenitev kroga pogajanj iz Dohe še ni zagotovljena. Poudaril je, da se morajo posojilne politike nenehno prilagajati izpolnjevanju razvojnih ciljev tisočletja, saj je svetovna finančna ureditev kritičnega pomena za njihov uspeh.
Predsednik republike se je ob robu zasedanja Generalne skupščine OZN srečal s predsednikom Republike Senegal Abdoulayem Wadeom, ki je predsedniku Türku predstavil potek izpolnjevanja razvojnih ciljev tisočletja v Senegalu. Kot je izpostavil, jih največ dela čaka na področju zmanjšanja umrljivosti otrok in izboljšanja zdravja mater ter na področju odpravljanja velikega osipa pri šolanju v osnovnem in srednjem šolstvu. Na področju financiranja razvoja pa je poudaril pomen projektov izgradnje kakovostne infrastrukture, ki je pogoj za razvoj na vseh ostalih področjih, ter projektov na področju kmetijstva, saj je Senegal močno odvisen od uvoza hrane. Slovenskemu predsedniku je predstavil tudi idejo Solidarnost v luči, ki predstavlja regionalni projekt elektrifikacije s pomočjo sončne elektrarne.

Predsednik Türk je imel tudi bilateralno srečanje s predsednikom Demokratične republike Timor-Leste (Vzhodni Timor) Joséjem Ramos-Horto, ki mu je predstavil razvojne dosežke, ki so jih dosegli v zadnjih treh letih. Med njimi je izpostavil dvomestno gospodarsko rast, zmanjšanje stopnje revščine za 9 odstotkov in povečanje deleža šolajočih se otrok na 83 odstotkov. Strinjal se je, da so za izpolnjevanje razvojnih ciljev tisočletja primarno odgovorne države v razvoju same, vendar je dodal, da imajo določene naloge tudi razvite države. Opozoril je na dolgotrajnost postopkov odobritve in implementacije razvojne pomoči, na visok delež sredstev za administrativne stroške ter pretirano prisotnost posrednikov in zunanjih svetovalcev, ki ne pripomorejo k usposabljanju domačih upravljavskih struktur.

Predsednik republike se je srečal še z generalnim sekretarjem Organizacije združenih narodov Ban Ki-moonom, ki je uvodoma izrazil obžalovanje ob poplavah, ki so v zadnjem tednu prizadele Slovenijo. Predsednik dr. Danilo Türk je generalnemu sekretarju Ban Ki-moonu opisal razmere na prizadetih območjih in se mu zahvalil za izraze solidarnosti. Poudaril je pomen in učinkovitost angažiranja slovenskega sistema civilne zaščite in drugih dejavnikov ukrepanja v primeru naravnih nesreč.
Sogovornika sta nato izmenjala mnenja o uresničevanju razvojnih ciljev tisočletja in se strinjala, da se projekt kljub svetovni gospodarski krizi dobro razvija. Pogovarjala sta se tudi o političnih razmerah v regiji Zahodnega Balkana, še posebej v Bosni in Hercegovini ter na Kosovu. Predsednik republike dr. Danilo Türk je ocenil, da je pomembno, da imajo Združeni narodi svojo vlogo na Zahodnem Balkanu, saj to zagotavlja dodatni element stabilnosti v regiji. Generalni sekretar Ban Ki-moon je predsednika republike seznanil tudi z aktivnostmi Združenih narodov in drugih dejavnikov mednarodne politike v vezi z vojno v Sudanu.