Uradni obisk predsednika Republike Poljske s soprogo
Ljubljana, 6.11.2008 | sporočilo za javnost
Vaš brskalnik ne podpira javascripta ali flasha, zato si ne morete ogledati videov na tej spletni strani.
 | Predsednik republike dr. Danilo Türk s soprogo Barbaro Miklič Türk je danes gostil predsednika Republike Poljske Lecha Kaczyńskega s soprogo Mario Kaczyńsko, ki sta prišla na uradni obisk v Republiko Slovenijo. Slovenski predsednik je po pogovoru s poljskim predsednikom v izjavi za medije izrazil zadovoljstvo, da lahko predsednika prijateljske Republike Poljske pozdravi v Ljubljani. Kot je poudaril, so odnosi med Slovenijo in Poljsko odlični, med državama pa potekajo redne politične konsultacije, ki vključujejo tudi obiske na visoki ravni. Med državama ni nobenih odprtih vprašanj, poleg odličnih političnih odnosov pa je izpostavil tudi zelo dobre trende v gospodarski menjavi.
Predsednika sta razpravljala zlasti o vprašanjih varnosti v regiji, perspektivah Evropske unije ter o pogledih obeh držav na svoja sosedstva. Slovenski predsednik je gostu predstavil slovenske poglede glede položaja na Balkanu in glede različnih držav v tem prostoru, ki si vse prizadevajo za članstvo v Evropski uniji. Poljski predsednik pa je gostitelju predstavil pogled Poljske na razvoj odnosov v delu Evrope, kjer je Poljska eden poglavitnih dejavnikov. Tako sta govorila predvsem o vprašanjih sosedstva Evropske unije, poljski predsednik Lech Kaczyński pa je v pogovoru predstavil svoje poglede na odnose v tem prostoru ter na odnose z Rusijo in s tem povezana varnostna vprašanja. Govorila sta tudi in o možnostih Ukrajine, da pridobi evropsko perspektivo. Tako poljski kot slovenski predsednik sta izrazila privrženost nadaljnji širitvi Evropske unije, kar velja za vse zainteresirane države, tako v Jugovzhodni Evropi kot tudi nekoliko bolj vzhodno. Predsednika sta govorila tudi o predlogih za reformo Organizacije združenih narodov in o potrebi po določitvi nove vloge Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi po koncu hladne vojne.
Soprogi obeh predsednikov, gospa Barbara Miklič Türk in gospa Maria Kaczyńska, sta si v ločenem damskem programu ogledali prostore Inštituta Republike Slovenije za rehabilitacijo in razstavo Slovenski impresionisti in njihov čas 1890–1920 ter zbirke v Narodni galeriji. |
 |
 |
 |
 |