Predsednik republike o raznolikosti v pedagoškem procesu
Portorož, 29.3.2010 | sporočilo za javnost

Predsednik republike dr. Danilo Türk se je udeležil XIV. strokovnega posveta Vodenje v vzgoji in izobraževanju – Izzivi vodenja za raznolikost. V pozdravnem nagovoru je dejal, da je raznolikost pomembna za pedagoški proces in za družbo v celoti. Izpostavil je, da se vsaka skupnost v svoji organizaciji in procesih sooča z raznolikostjo in z iskanjem skupnih točk, ki so potrebne za napredovanje skupnosti. Omenil je Evropsko unijo in druge primere skupnosti, ki so zasnovane prav na raznolikosti, ter dodal, da je obvladovanje raznolikosti lahko zahteven proces.
Predsednik republike je v nadaljevanju poudaril nujnost optimizma, brez katerega po njegovih besedah ni napredka. To je ponazoril na primerih sprejemanja Splošne deklaracije človekovih pravic ter Konvencije o otrokovih pravicah, ki otrokom med drugim priznava pravico do svobode izražanja. Izpostavil je, da teh pomembnih dokumentov ne bi sprejeli brez optimističnega pristopa, ki je prevladal v razpravi.
Predsednik je pozdravil odločitev organizatorjev posveta, ki so kot osrednjo vrednoto za ugotavljanje spoštovanja raznolikosti poudarili pravičnost. Predsednik je pravičnost označil kot temeljno vrednoto pedagoškega procesa. Ena najbolj praktičnih in najbolj pomembnih poti v zagotavljanju pravičnosti in ustreznega upravljanja raznolikosti je po predsednikovih besedah preprečevanje stigmatizacije. V družbi, ki je socialno razslojena ter kulturno in jezikovno raznolika, se namreč stigmatizacija hitro pojavi in je lahko trdovraten pojav, ki ga je treba vztrajno odpravljati, je opozoril predsednik.
Vprašanje stigmatizacije je povezano z enakopravnostjo, je dejal predsednik in pojasnil, da ljudje nikoli ne morejo biti popolnoma enaki, prav pa je, da so enakopravni. Zato bi se morali na pedagoški ravni potruditi, da bodo mladi razumeli to veliko vrednoto. Pomembno je tudi vprašanje, kako s posebno pomočjo zagotoviti čim večjo dejansko enakopravnost ljudem, ki so zaradi svojih osebnih okoliščin deležni stvarne neenakosti. Kot primer je navedel pozitivne izkušnje z dvojezično šolo v Pomurju na narodnostno mešanih območjih, ki so nas veliko naučile o priznavanju raznolikosti in zagotavljanju enakopravnosti.
Predsednik je spregovoril tudi o odgovornem državljanstvu in zagotavljanju temeljne vrednote skupnega dobrega. Pri državljanski vzgoji je po njegovih besedah izjemno pomembna naloga ustvarjanje občutka odgovornosti za skupnost. Dodal je, da nam tega na ravni političnih razprav v Sloveniji izrazito primanjkuje. Predsednik dr. Danilo Türk je poudaril, da je to velika naloga, ki se ji bomo morali posvečati na vseh nivojih. Obljubil je, da se bo temu vprašanju posvetil tudi sam, in v zaključku nagovora vnovič pozval k optimizmu, ki omogoča preživetje in napredek vsake družbe.