archived page

Predsednik republike: O svobodi medijev moramo nenehno razpravljati

Ljubljana, 8.9.2008  |  sporočilo za javnost


Klikni za povečavoPredsednik republike dr. Danilo Türk se je danes zvečer udeležil debatnega večera v organizaciji Slovenskega centra PEN, ki je potekal pod naslovom "166. člen Kazenskega zakonika Republike Slovenije". Predsednik republike je v razpravi izpostavil, da je pravica do svobode izražanja temeljna človekova pravica. Kot v preteklosti, tudi v današnjih časih doživlja nekatere pomembne izzive, ki se kažejo predvsem v večplastnem konfliktu med politiko in človekovo svobodo, je dejal predsednik.

Glede 166. člena Kazenskega zakonika je predsednik poudaril, da je bil omenjeni člen deležen kritike že odkar se je pojavil osnutek zakonika in da so potekala prizadevanja, da bi se javna razprava ob sprejemanju Kazenskega zakonika podaljšala. Ob tem je spomnil, da je tudi sam pozval poslance Državnega zbora Republike Slovenije, naj ne hitijo s spremembami Kazenskega zakonika, saj je reforma kazenske zakonodaje zelo temeljno vprašanje, za katerega si je potrebno vzeti čas.

Kot enega od problemov 166. člena Kazenskega zakonika je navedel problematično kriminalizacijo izražanja oziroma kazenski pregon zoper dejavnosti, ki so izraz svobode izražanja. Kot je poudaril, sam kot predsednik republike meni, da lahko svoj ugled brani na druge načine, brez pravnih sredstev ali če je nujno, s civilnopravnimi sredstvi. Še nekoliko bolj problematična pa je po predsednikovih besedah širitev polja kazenskega pregona od avtorjev izjav tudi na urednike oziroma izdajatelje medija, ki s tem na nek način postajajo kazenskopravno objektivno odgovorni za izražanje, ki je avtorstvo nekoga drugega.

Kot je dejal predsednik dr. Danilo Türk, razmere na področju medijev niso nikoli idealne, zato je o tem potrebno nenehno razpravljati, če želimo razvijati ustrezno kakovost naše demokracije in našega družbenega razvoja nasploh. Kot je poudaril, država pripada vsem nam, pripada državljanom, pripada civilni družbi, zato je prav, da se v civilni družbi vodi kritična razprava in da se razmišlja o spremembah. In seveda, ko pride trenutek, da se spremembe tudi naredijo.
© 2008 Urad predsednika Republike Slovenije  |  Pravna obvestila in avtorstvo  |  Načrt strani  načrt strani