Predsednik o pomenu izobraževanja za razvoj trajnostnih demokratičnih družb
Brdo pri Kranju, 4.6.2010 | sporočilo za javnost
Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk se je udeležil 23. zasedanja Stalne konference ministrov za izobraževanje Sveta Evrope na temo "Izobraževanje za trajnostne demokratične družbe: Vloga učiteljev", kjer je nastopil kot glavni govornik. Poudaril je, da je izobraževanje ključno za razcvet trajnostnih družb. Hkrati pa je pomembno tudi za medgeneracijsko solidarnost, ki je skupaj z znanostjo in raziskovanjem kritičnega pomena za prihodnost Evrope. Zato bi po predsednikovih besedah države, ki se trenutno soočajo s proračunskimi primanjkljaji, morale sprejemati takšne ukrepe, ki ne bodo škodovali izobraževanju, ampak bodo zagotovili njegovo pomembno družbeno vlogo.
Izobraževanje mora na eni strani vključevati znanstveno strogost, metodološko disciplino in zavezanost znanosti, po drugi strani pa tudi vzpodbujanje svobode misli, svobode izražanja, kreativnosti ter zaupanje v zmožnost odkrivanja in razvoja človeškega talenta, je izpostavil predsednik Türk. Dodal je, da mora širši evropski prostor obnoviti znanstveni optimizem in inovacije, pri teh prizadevanjih pa so pomembne tudi izobraževalne politike. Po predsednikovih besedah bi morali tudi izboljšati komunikacijo med izobraževalnimi institucijami in med mladimi v Evropi. Spomnil je na idejo evropskega raziskovalnega prostora, ki ga je Evropska unija napovedala v času slovenskega predsedovanja EU in ki ostaja pomembno orodje za razvoj skupnega intelektualnega prostora širše Evrope.

Predsednik Türk se je v svojem govoru posvetil tudi vprašanju človekovih pravic, ki so pomembne za razvoj trajnostnih demokratičnih družb. Posvaril je pred politično uporabo človekovih pravic ali pred njihovim skoraj religioznim poveličevanjem. Kot je pojasnil, bi morale biti človekove pravice uporavljene predvsem kot orodje za nenehno izboljševanje družbe in za pomoč ljudem, ki potrebujejo pomoč. V izobraževanju za človekove pravice bi morali zagotoviti razumevanje človekovih pravic kot pravnih konceptov, ki so temeljnega pomena za organizacijo družbe, je dejal predsednik. Še bolj pomembno pa je po njegovih besedah razumevanje, da so človekove pravice namenjene predvsem pomoči nemočnim, kot so različne manjšine ali sociano izključene skupine.
Mednarodna skupnost in zlasti evropske institucije potrebujejo celovit program človekovih pravic za prihodnost, je poudaril predsednik. Ta program bi moral temeljiti na boju proti revščini in socialni izključenosti, strpnem dialogu med civilizacijami brez zatekanja h kulturnemu relativizmu ter na prizadevanjih za integracijo imigrantov, ki bodo zaradi staranja prebivalstva v prihodnosti vedno bolj pomemben element blaginje in trajnostnega razvoja v Evropi. Pri integraciji imigrantov bo izobraževanje odigralo ključno vlogo, pomembna pa bo tudi javna razprava o teh vprašanjih, je opozoril predsednik. Izpostavil je tudi pomen vladavine prava in načela zakonitosti, brez reduciranja na birokratski formalizem, za razvoj človekovih pravic.
Evropa mora biti pripravljena na vodstveno vlogo pri vprašanjih človekovih pravic in kakovosti družb v prihodnosti, je dejal predsednik. Vnovič je poudaril potrebo po višji ravni razprave o človekovih pravicah in njenem vključevanju v izobraževalni sistem. Izobraževanje bo kritičnega pomena za našo prihodnost in bo moralo vsebovati inovacije, boljše komunikacije ter oblikovanje skupnega intelektualnega prostora v Evropi. Pomembno je za razvoj trajnostnih demokratičnih družb, človekove pravice pa imajo pri tem zelo koristno vlogo, saj lahko skozi izobraževanje izjemno močno vplivajo na kakovost in boljšo prihodnost naših družb, je zaključil predsednik dr. Danilo Türk.