Predsednik nagovoril udeležence ruske poslovne konference
Brdo pri Kranju, 17.5.2010 | sporočilo za javnost

Predsednik republike dr. Danilo Türk se je udeležil poslovne konference "Global Russia Business Meeting", ki se je udeležuje okoli 220 predstavnikov podjetij in združenj ter politikov iz 26 držav.
Predsednik je v svojem uvodnem nagovoru poudaril pomen okrepitve gospodarskega sodelovanja, ki lahko pomaga k hitrejšemu izhodu iz recesije. Izpostavil je, da Rusija dosega visoke stopnje gospodarske rasti, kar je priložnost za resno razpravo o novih oblikah gospodarskega sodelovanja. Po njegovih besedah bi morali izkoristiti tudi pozitivne spremembe v mednarodni politiki, kjer prevladuje duh optimizma in prijateljstva.
Na gospodarsko sodelovanje po predsednikovih besedah vplivajo varnost, ekonomski pogoji, vladavina prava in človeški stiki. Predsednik je dejal, da so na področju varnosti potrebni nadaljnji koraki pri razoroževanju, obrambnem sodelovanju ter razvoju novega strateškega koncepta zavezništva NATO, ki bi vključeval partnerstvo z Rusijo. Pozitivno se je opredelil tudi do pobude ruskega predsednika Medvedjeva za pogodbo o novi varnostni arhitekturi na širšem evropskem območju.

K boljšim ekonomskim pogojem lahko prispeva pobuda Evropske unije Partnerstvo za napredek, ki med svojimi cilji med drugim opredeljuje članstvo Rusije v Svetovni trgovinski organizaciji, vzpodbujanje novih in zelenih tehnologij ter podporo majhnim in srednje velikim podjetjem. Predsednik Türk je poudaril, da mora partnerstvo za resnični gospodarski in tehnološki napredek vključevati tudi večje in dolgoročne projekte na področjih, kot so telekomunikacije, prometna infrastruktura ali energetika.
Predsednik je omenil tudi projekta Severni in Južni tok, ki se lahko povežeta z različnimi drugimi energetskimi projekti in vključita v bolj multilateralen okvir. Spomnil je, da Slovenija ni le država porabnica energije, ampak postaja tudi tranzitna država za ruski plin, poleg tega pa bo gostila sedež novoustanovljene agencije Evropske unije za sodelovanje energetskih regulatorjev.

Predsednik je poudaril, da je vladavina prava ključna za uspešno gospodarsko sodelovanje. Kot je pojasnil, so del tega tudi Partnerstvo za napredek in multilateralni okvirji za energetsko sodelovanje. Na področju vladavine prava pa lahko veliko prispeva tudi sodelovanje Rusije s Svetom Evrope in institucijami Evropske unije.
Na področju človeških stikov je predsednik poudaril, da so vizne omejitve resna ovira za poslovno komunikacijo. Ob tem je izpostavil pozitivne izkušnje Evropske unije z liberalizacijo viznih režimov v odnosu do držav Zahodnega Balkana. Zlasti mladim v Rusiji in Evropski uniji moramo omogočiti neovirano komunikacijo, srečevanja, potovanja in medsebojno spoznavanje, je dejal predsednik Türk in dodal, da je svoboda gibanja tudi ena od temeljnih človekovih pravic. Zato se je zavzel za bolj liberalen vizni režim Evropske unije z Rusijo ter za razširitev infrastrukture viznih centrov, ki bi ljudem omogočili hitrejšo pridobitev viz. To bi bil tudi izjemno pomemben praktičen prispevek k poglobitvi sodelovanja Evropske unije z državami Vzhodnega partnerstva in zlasti Rusije.