archived page

Predsednik podprl preventivo in presejalne programe na področju boja proti raku

Ljubljana, 19.1.2009  |  sporočilo za javnost


Predsednik republike dr. Danilo Türk je sprejel vodje presejalnih programov, predstavnike onkološkega inštituta in slovenskih društev, ki delujejo na področju boja proti raku (FA BOBO)Predsednik dr. Danilo Türk je danes s soprogo Barbaro Miklič Türk ob začetku evropskega tedna boja proti raku materničnega vratu sprejel vodje presejalnih programov, predstavnike onkološkega inštituta in slovenskih društev, ki delujejo na področju boja proti raku. Na sestanku so se pogovarjali o izkušnjah pri izvajanju državnega programa ZORA (program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu) ter pri uvajanju programov DORA (državni program presejanja za raka dojk) in SVIT (državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki). Strokovnjaki s tega področja ter minister za zdravje Borut Miklavčič so se v pogovoru zavzeli za čimbolj sistematičen, racionalno organiziran in učinkovit pristop k preventivi v prihodnje, ki bo omogočil boljšo dostopnost in bolj kakovostno izvedbo državnih presejalnih programov.

Predsednik republike je podprl vsa prizadevanja za izboljšanje preventive v zdravstvu, zlasti na področju rakavih obolenj. Poudaril je, da imamo v Sloveniji dobre zdravstvene ustanove, skupni učinek pa je odvisen tudi od tega, kako sami skrbimo za svoje zdravje, zato so presejalni programi in druge preventivne akcije vse bolj pomemben vidik javnega interesa. Odločitve za preventivne preglede so vedno osebne odločitve posameznika, je dejal predsednik in dodal, da je sam do sedaj opravil že dve kolonskopiji, kar je za nekoga pri starosti 56 let dobra bilanca. Predsednik je izpostavil predvsem potrebo po širši preventivni skrbi, ki vključuje zdravo prehrano, zdrav način življenja, veliko gibanja in katere sestavni del so tudi preventivni pregledi. Pri tem se je zavzel za najširšo civilnodružbeno in medijsko podporo pri ozaveščanju prebivalstva o pomenu preventive na področju zdravja.

Predsednik je dejal, da smo v Sloveniji dosegli razvojno stopnjo, v kateri je potrebno narediti korak naprej na področju preventive, predvsem v smeri institucionalnega razvoja v povezavi z že obstoječimi institucijami ter sistematične vključitve vseh presejalnih programov v širši sistem varovanja zdravja. Poudaril je, da na presejalne programe in preventivo na splošno ne smemo gledati kot na strošek, saj na daljši rok predstavljajo velik finančni prihranek, poleg tega pa tudi prihranek pri kakovosti in produktivnosti življenja. To bo pomembno zlasti v dobi povečevanja deleža starajočega se prebivalstva, ko postaja skrb za zdravje in preprečevanje bolezni, kakršne so različne vrste raka, tudi čedalje bolj osrednje razvojno vprašanje, je dodal. Ker je to postalo razvojno pomembno vprašanje, mora postati tudi politično pomembno vprašanje, je še opozoril predsednik dr. Danilo Türk.
© 2008 Urad predsednika Republike Slovenije  |  Pravna obvestila in avtorstvo  |  Načrt strani  načrt strani