Predsednik republike o mirovnih operacijah in pomenu humanitarnega prava
Poljče, 17.9.2008 | sporočilo za javnost

Predsednik republike dr. Danilo Türk je danes predaval častnikom in častnicam Slovenske vojske na generalštabnem programu izobraževanja. V predavanju se je dotaknil nekaterih ključnih vprašanj mirovnih operacij danes in posebno pozornost posvetil humanitarnemu pravu v kontekstu današnjih potreb mirovnih operacij različnih vrst.
Po besedah predsednika so minili časi, ko so bile mirovne operacije definirane preprosto kot nadzor premirja, saj so sedaj bolj komplicirane in občutljive. Predsednik je poudaril, da je za proces stabilizacije in za zagotovitev političnega statusa na območju, kjer poteka mirovna operacija, ključnega pomena oblika oziroma model mednarodne vojaške prisotnosti, še zlasti razmerje med vojaško in civilno platjo mednarodne prisotnosti. Predsednik je nato opisal različne operacije, od Gruzije, Vzhodnega Timorja in Kosova, do Afganistana. Pri tem je izpostavil, da je mednarodna prisotnost lahko samo začasna, uspešna pa je lahko le, če pripelje do učinkovitega prehoda na lastno odgovornost za vzdrževanje varnosti.
Predsednik dr. Danilo Türk je v predavanju naštel tri pomembna načela humanitarnega prava, in sicer, da je potrebno ločiti civilno prebivalstvo od borcev, da morajo vojni ujetniki uživati zaščito ženevske konvencije in da je v primeru ujetništva prepovedano mučenje tako za civiliste kot za pripadnike oboroženih sil.
Kot je dejal, se je v vseh prej opisanih situacijah v praksi pokazalo, da je spoštovanje humanitarnega prava pomembno, ne samo zaradi etičnosti in zaradi pravno obvezujočega značaja humanitarnega prava, ampak tudi čisto operativno. Predsednik je pojasnil, da se je strogo spoštovanje humanitarnega prava pokazalo tudi kot faktor vojaške discipline in faktor vojaške časti. Pomemben pa je tudi faktor reciprocitete, je opozoril, saj imajo oborožene sile, ki spoštujejo mednarodno humanitarno pravo, vse razloge, da zahtevajo enako spoštovanje do sebe.