Predsednik o premagovanju predsodkov in diskriminacije
Ljubljana, 22.3.2010 | sporočilo za javnost
Video: Televizija Slovenija

Predsednik republike dr. Danilo Türk se je udeležil slavnostnega začetka 20. zasedanja nacionalnega otroškega parlamenta. V pozdravnem nagovoru je poudaril pomen otroškega parlamenta, ki mladim omogoča, da se v zgodnji mladosti učijo aktivnega državljanstva in sodelujejo v odgovorni razpravi o družbenih temah. Predsednik je izpostavil, da mladim pravico do svobode izražanja priznava tudi Konvencija Združenih narodov o otrokovih pravicah. Opozoril je, da kljub temu mladi ljudje v praksi niso obravnavani enakopravno, zlasti ko gre za presojo tehtnosti njihovih mnenj in izraženih stališč. Velikokrat se njihova neenakopravnost izraža tudi v zavračanju sposobnosti oblikovanja lastnega mnenja ali celo v zavračanju sposobnosti lastnega razmisleka.
Predsednik dr. Danilo Türk je poudaril, da te tradicije nikakor ne smemo sprejemati. Zato je treba mladim omogočiti, da svoje misli povedo in jih soočijo z mislimi drugih in da se v tem soočenju ne uveljavlja nobena vrsta nasilja, ne verbalnega, ne mentalnega, ne kakršnegakoli drugega. Po predsednikovih besedah je treba svobodo izražanja gojiti na najbolj elementarni ravni - s spodbujanjem mladih in otrok k oblikovanju lastnih mnenj in s spoštovanjem njihovih misli. Danes se odloča o tem, kako bo živela vaša generacija, je dejal predsednik ter pozval mlade, naj kritično spremljajo današnje odločitve in se tudi v prihodnosti kot odgovorni državljani vključujejo v javno razpravo.

Predsednik je spregovoril tudi o današnji temi otroškega parlamenta, "Stereotipi, rasizem in diskriminacija". Poudaril je, da gre za enega najtežjih in najstarejših družbenih problemov, ki ga poznajo vse družbe, ki je bil znan v vseh zgodovinskih obdobjih in ki nikoli ni bil premagan, kot tudi verjetno nikoli ne bo. Vendar bo po njegovih besedah človek vedno težil k izboljšanju samega sebe in svojega odnosa do drugih. Predsednik je izpostavil, da pot do premagovanja predsodkov vselej zahteva dodatno prizadevanje. Kadar v svoji okolici opazimo diskriminacijo, moramo vedeti, da tega stanja ne bomo odpravili, če se bomo obnašali, kot da se nič ne dogaja, je pojasnil predsednik dr. Danilo Türk ter dodal, da potrebujemo pogovor o takšnih primerih in zlasti prizadevanje, da predsodke odpravimo.