archived page

Predsednik republike o izzivih demokracije v današnjem času

Ženeva, 15.9.2008  |  sporočilo za javnost

Vaš brskalnik ne podpira javascripta ali flasha, zato si ne morete ogledati videov na tej spletni strani.



Klikni za povečavoPredsednik republike dr. Danilo Türk je danes kot glavni govornik nastopil na panelu "Mednarodni dan demokracije", ki ga ob mednarodnem dnevu demokracije organizira Interparlamentarna unija. V svojem nagovoru je opredelil demokracijo kot globalni pojav in glavno značilnost globalnih družbenih sprememb v zadnjih tridesetih letih. Po besedah predsednika nihče ne more dvomiti v njeno transformacijsko moč, praktični vidiki demokracije, še zlasti pomoč pri izvedbi volitev, pa so postali pomembna vsebina mednarodnega sodelovanja. Kot je dejal, demokracija prihaja od znotraj in je ni mogoče vsiliti od zunaj, lahko pa ji pomagamo na mednarodni ravni. Obenem je zelo dinamičen proces, pri katerem prihaja do trenj med različnimi sestavinami demokracije, je še dodal. V nadaljevanju je povzel glavne izzive demokracije v današnjem času.

Kot je poudaril predsednik, je demokracija sama po sebi vrednota. Vendar pa je opozoril, da ne sme ostati le pri procedurah, ampak mora imeti tudi praktične učinke. To je pomembno predvsem za družbe v razvoju, eno od dobrih meril uspeha na tem področju pa predstavljajo razvojni cilji tisočletja. Demokracije so odvisne od vladavine prava in morajo vsebovati tudi učinkovite mehanizme za boj proti korupciji, je dejal predsednik dr. Danilo Türk. Kot je pojasnil, negativnih učinkov korupcije ne smemo nikoli podcenjevati, boj proti temu pojavu pa je eden ključnih testov za učinkovitost demokracije. Kot naslednjo veliko nevarnost za demokracijo je navedel grožnje varnosti, kot je pojav terorizma, obenem pa opozoril, da na takšne grožnje ne smemo odgovarjati z zmanjševanjem standardov človekovih pravic oziroma z ogrožanjem demokracije. Predsednik je izpostavil še pomemben vidik, ki ga demokratične institucije predstavljajo za države, ki so bile udeležene v oboroženih spopadih. Tam služijo kot pomemben steber stabilnosti in ovira pred vrnitvijo v nov spopad. Kot je poudaril predsednik, je pri načrtovanju in oblikovanju demokratičnih institucij ter pri izvedbi volitev pomembna prava časovna koordinacija.

V zaključku nagovora je predsednik republike dr. Danilo Türk spregovoril tudi o tem, kako na razvite demokracije vpliva pojav medijske prevlade, ki zmanjšuje pomen programskih in ideoloških usmeritev političnih strank. V družbi, ki ji vladajo mediji, se namreč informacije na različne načine prepletajo z zabavo. Zato je pomembno, da demokracije to upoštevajo in poiščejo načine, kako bodo volivcem uspele predstaviti resnična vsebinska vprašanja, je dejal predsednik dr. Danilo Türk.

Predsednik republike dr. Danilo Türk se bo danes popoldan v Ženevi sestal z visoko komisarko Organizacije združenih narodov za človekove pravice Navanethem Pillay, v nadaljevanju pa se bo srečal še s Slovenci, ki živijo in delujejo v Ženevi.
© 2008 Urad predsednika Republike Slovenije  |  Pravna obvestila in avtorstvo  |  Načrt strani  načrt strani