Predsednik na vseslovenskem srečanju upokojencev
Srednja vas v Bohinju, 30.6.2011 | sporočilo za javnost

Predsednik republike dr. Danilo Türk se je na Pokljuki udeležil vseslovenskega srečanja upokojencev. V pozdravnem nagovoru je dejal, da so upokojenci s svojo razvejano organiziranostjo in delovanjem eden najbolj aktivnih delov civilne družbe. Njihova stališča in aktivnosti, sodelovanje pri pripravi različnih zakonov in širjenju socialnega dialoga ter raznovrstno delo v različnih okoljih so po predsednikovih besedah dragocen prispevek k razvoju in kohezivnosti naše družbe.
Predsednik je kot primer dobre prakse izpostavil projekt "Starejši za starejše," s katerim zveza upokojencev nudi pomoč starejšim od 69 let, jim omogoča nova znanstva in prijateljstva ter predvsem bolj kakovostno življenje, obogateno s socialno bližino, sočutjem in medsebojno pozornostjo. Pomembna pa je tudi dejavnost zveze na področjih promocije alternativnih oblik bivanja starejših ter prizadevanja za prijaznejše bivalne in komunikacijske razmere v urbanem okolju.

Podaljševanje življenjske dobe je predvsem rezultat kakovostnejših življenjskih razmer, boljših delovnih pogojev, razvitega zdravstva in boljših splošnih razmer, je dejal predsednik ter dodal, da nas v zvezi s tem čakajo številne naloge. Predsednik je posebej poudaril pomen ustvarjanja prijaznejših delovnih mest za starejše. Hkrati pa je opozoril, da moramo misliti na vse generacije in s tem tudi na ustvarjanje delovnih mest ter spodbujanje podjetnosti in ustvarjalnosti mladih.
Med novimi družbenimi koncepti, ki krepijo medgeneracijsko solidarnost, je predsednik omenil tako imenovani hčerinski oziroma sinovski dopust, v okviru katerega bi se lahko otroci v celoti posvetili upokojenim staršem ali drugim družinskim članom, ki zaradi invalidnosti, bolezni ali poškodb potrebujejo njihovo pomoč in oskrbo. Novo obliko dopusta pa bi lahko izkoristili tudi za kakovostno druženje s svojimi starši, za katerega v vsej naglici današnjega življenja prepogosto zmanjka časa.

Glavna problema, s katerima se soočajo starejši, sta osamljenost in izločenost. K njunemu reševanju lahko veliko prispevata dobra volja in pripravljenost mlajših, je dejal predsednik. Poudaril je, da ne gre le za neposredno pomoč, ampak za oblikovanje drugačne družbe in za spremembo naše kulture in načina življenja, da bosta vključevala spoštljivejši in odgovornejši odnos do starejših.
Predsednik Türk se je zahvalil upokojencem za konkreten prispevek k medgeneracijski solidarnosti in za delo, ki ga opravljajo kot prostovoljci, dedki in babice, organizatorji v lokalnem okolju, odgovorni funkcionarji v zvezi upokojencev in v mnogih občinskih svetih in drugje. Izpostavil je, da so dovolj modri in odgovorni, da razumejo današnje razmere in da velikokrat sami, ne da bi jih kdo prosil, postorijo tisto, kar je potrebno za boljšo prihodnost vseh generacij.

Ob 20. obletnici samostojnosti Republike Slovenije je predsednik spomnil, da smo imeli pred dvema desetletjema um in pogum, s pomočjo katerih smo ustvarili lastno državo in pogoje za izboljšanje našega življenja. Danes pa po njegovih besedah potrebujemo tudi most in modrost, ki jo prinesejo življenjske izkušnje. Kot je pojasnil, nam bo ta medgeneracijski most modrosti zagotovil ne samo preživetje, ampak izboljšanje našega stanja, domovine, kulture in prihodnosti.