Predsednik za ničelno stopnjo DDV za knjige
Ljubljana, 23.4.2010 | sporočilo za javnost

Predsednik republike dr. Danilo Türk se je v ljubljanski Mestni hiši udeležil sprejema za člane častnega in organizacijskega odbora projekta Ljubljana - Svetovna prestolnica knjige 2010, ki ga je priredil župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković.
Predsednik republike je v nagovoru članom odbora poudaril, da smo Slovenci narod knjige. Prve tiskane knjige smo dobili v sredini 16. stoletja, prvi celotni prevod Biblije leta 1584, knjiga pa ima za Slovence posebno velik pomen tudi zato, ker skozi večji del zgodovine nismo imeli razvitih političnih institucij in je v tem času kultura uspešno nadomeščala politiko. Predsednik je izpostavil, da je v zadnjih mesecih v slovenskem političnem prostoru veliko sovražnega govora in nekulturnega obnašanja. Zato bi bilo po njegovih besedah prav, da bi se Slovenci zatekli po nasvet k našim knjigam, saj naš politični svet ni na taki ravni, kot bi lahko bil spričo naše bogate knjižne kulture.

Predsednik je navedel tudi bolj optimistične podatke, po katerih je dvomilijonski narod v letu 2009 izdal 5.200 knjig, kar je izjemno velik uspeh. Dodal je, da imamo tudi Javno agencijo za knjigo Republike Slovenije, ki že dve leti na nove in izvirne načine sofinancira knjižno produkcijo. Zaradi vsega naštetega je Slovenija in z njo Ljubljana čisto naravna svetovna prestolnica knjige, je dejal predsednik. Čeprav smo z marisikaterimi pojavi pri nas nezadovoljni, pa po njegovih besedah ne bi smeli spregledati dejstva, da imamo tudi lepe rezultate, na katere smo lahko ponosni in ki Slovence predstavljajo kot kultivirano nacijo ter narod knjige.
Predsednik dr. Danilo Türk se je nato udeležil slovesnosti ob odprtju projekta Ljubljana - Svetovna prestolnica knjige 2010. V pozdravnem nagovoru je dejal, da je knjiga simbol kulture, človekovega duha in človeškega napredka. Kadar je glavno mesto neke države tudi svetovna prestolnica knjige, to pomeni, da je prestolnica človeškega duha in človeškega napredka. Poudaril je, da knjige, ki jih vsako leto izdajamo, prinašajo duhovno in kulturno bogastvo narodu in nas bogatijo kot Slovence, kot državljane Republike Slovenije in kot državljane sveta. Knjiga nas namreč povezuje s svetom in je tudi del našega svetovljanstva, del tistega, k čemur moramo stremeti.

Kultura in knjiga sta dolgo časa nadomeščali politiko in državo in pokazalo se je, da si lahko narod, ki ima tako močno kulturo in ki tako dobro spoštuje knjigo, naposled tudi ustvari lastno državo. Predsednik je ob tem pozval vse, ki nastopajo v političnem procesu, da pošteno razmislijo o tem, kakšen jezik uporabljajo, in da se potrudijo, da bi bila naše bivanje in naša politika bolj kultivirana in bolj vredna dejstva, da smo kulturen narod in da je Ljubljana svetovna prestolnica knjige.
Predsednik je podprl dejavnost javne agencije za knjigo in se zavzel za uvedbo ničelne stopnje davka na dodano vrednost za knjige. Kot je pojasnil, gre za vprašanje odnosa do knjige in tistih kulturnih narodov, ki imajo razmeroma majhno knjižno tržišče, zato bi bilo prav, da se približevanje knjig ljudem podpira in omogoča na nove načine. Če bi Evropska unija kot celota sprejela politiko ničelne stopnje davka na dodano vrednost za knjigo, potem bi to po besedah predsednika pomenilo, da se unija spreminja iz gospodarske in politične skupnosti v kulturno skupnost, ki spoštuje, ceni in daje podporo tudi tistim kulturam, ki imajo tržno težje pogoje.
Zatem sta predsednik republike dr. Danilo Türk in župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković z dvigom zastave slovesno odprla projekt Ljubljana - Svetovna prestolnica knjige 2010. Predsednik Türk je izrazil željo, da bi zastava plapolala ponosno, da bi navdihovala ljudi in da bi nas spominjala, kako veliko nam je knjiga že dala in kaj od nje še pričakujemo.