Pismo predsednika republike generalnemu sekretarju OZN
Ljubljana, 20.4.2011 | sporočilo za javnost
Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk je 12. aprila 2011 pisal generalnemu sekretarju Organizacije združenih narodov Ban Ki Munu v zvezi z reševanjem bližnjevzhodnega mirovnega vprašanja. Pismo predsednika Republike Slovenije objavljamo v celoti.
Pismo predsednika Republike Slovenije dr. Danila Türka generalnemu sekretarju Organizacije združenih narodov Ban Ki Munu
Ljubljana, 12. april 2011
Spoštovani gospod generalni sekretar,
pišem vam v zvezi z zelo resnim vprašanjem, ki terja, da se bližnjevzhodni mirovni proces premakne s trenutne mrtve točke in da se za palestinsko vprašanje najde prava rešitev. Nov zagon je potreben bolj kot kadar koli prej.
Zgodovinski dogodki, ki smo jim priča v severni Afriki in na Bližnjem vzhodu, spreminjajo politično podobo tega območja, hkrati z njimi pa izginjajo dosedanja ustaljena prepričanja, ki so vrsto let ustvarjala negotovost in hkrati ohranjala status quo. Tranzicija, ki trenutno poteka, spreminja determinante razmer na tem območju. Čeprav je vsaka država, v kateri poteka tranzicija, primer zase, vendarle obstaja skupna rdeča nit: želja ljudi, da se jim povrne dostojanstvo in se zagotovi pravica po vsem arabskem svetu. Vseskozi sta bila pomembna dejavnika nerešen izraelsko-palestinski in širši izraelsko-arabski spor, ki čedalje slabše vplivata na občutek dostojanstva pri ljudeh. Povsem naravno je pričakovati, da bodo ljudje, ki živijo na tem območju, vse odločneje zahtevali pravično rešitev palestinskega vprašanja in s tem povrnitev svojega dostojanstva v celoti. Zaradi demokratizacije bodo zunanje politike arabskih držav zagotovo vestneje izražale stališča svojih državljanov, kar bo samo po sebi zadosten razlog, da se bo pritisk krepil. Pri vsem tem je ključnega pomena čas. Trdno sem zato prepričan, da je napočil trenutek za rešitev izraelsko-palestinskega spora, temelječo na dveh neodvisnih državah, Izraelu in Palestini, ki bi v miru živeli druga ob drugi.
Seveda je na tej poti vrsta ovir. Med ljudmi vlada trdno prepričanje, da se nič ne spreminja. Med sprtima stranema ni zaupanja. Pomanjkanje politične volje in poguma je očitno. Toda po drugi strani so bili temelji za rešitev že vzpostavljeni. Mednarodne razmere so zrele. Preboj je mogoč, vendar le ob ustreznem zunanjem pritisku. Bližnjevzhodna četverica mora zagotoviti močno spodbudo, pritisk in učinkovito posredovanje.
V zadnjem času smo priča številnim pozitivnim spodbudam, ki vodijo v isto smer. Arabska pobuda za mir je še vedno v igri. Predsednik ZDA Barack Obama je kot rok za ustanovitev neodvisne palestinske države določil september 2011. Trije evropski ministri pa so predložili predlog, po katerem naj bi poživili pogajalski proces. Po njihovem mnenju naj bi četverica predlagala parametre za mirovni sporazum. Med nedavno razpravo v Varnostnem svetu ZN so države članice pozvale ZN, naj v četverici odigrajo dejavnejšo vlogo. Podpiram te pobude in se pridružujem pozivu držav članic ZN. Vas pa pozivam, gospod generalni sekretar, da ta prizadevanja odločno podprete. Srečanje četverice v aprilu 2011 naj bi se v marsičem razlikovalo od prejšnjih srečanj: privesti bi moralo do izjave, v kateri bi bila navedena merila za trajen mirovni sporazum in vzpostavljen politični okvir za nova pogajanja. Poudariti bi bilo treba tudi zamisel o mirovni konferenci, katere namen bi bil iskanje celovite rešitve.
V preteklih dvajsetih letih je bilo veliko priložnosti izgubljenih, kar je vsakič še bolj omajalo zaupanje med stranema, pa tudi prepričanje, da so pogajanja najboljša pot za dosego miru. Mednarodna skupnost si tokrat preprosto ne more privoščiti, da bi ostala križem rok ali brez ustrezne politične volje, ki bi bila potrebna, da bi mirovni proces dosegel zadnjo in odločilno fazo.
V tem ključnem trenutku je treba pokazati trdno odločnost, veliko politične volje in obilico zagnanosti. Politični voditelji obeh strani bi morali preseči svoje predsodke in dvome ter se zavezati, da bodo dosegli trajen mir za svoja naroda. Potrebujejo podporo. Tokrat je podpora mednarodne skupnosti in tudi vas, spoštovani generalni sekretar, potrebna bolj kot kadar koli prej. Pozivam vas, da zagotovite vodstvo, ki je zdaj nujno potrebno, in vam želim veliko uspeha pri vaših prizadevanjih.
Dr. Danilo Türk
Priloga: Pismo predsednika Republike Slovenije generalnemu sekretarju OZN (v angleščini)