Predsednik o človeški dimenziji trgovinske dejavnosti
Brdo pri Kranju, 14.10.2010 | sporočilo za javnost

Predsednik republike dr. Danilo Türk se je udeležil 4. Strateške konference o trgovini, kjer je nastopil kot uvodni govornik. V svojem nagovoru je dejal, da se mora Slovenija na področju trgovine vprašati, s katerimi državami Evropske unije se želi primerjati, če hoče napredovati. Spomnil je na nekatere deviantne pojave privatizacije v trgovinski dejavnosti v preteklosti ter opozoril na potrebo po splošnem izboljšanju korporativnega upravljanja v Sloveniji in krepitvi gospodarskega razvoja. Dodal je, da je tudi po opozorilih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj šibka točka našega gospodarstva prav korporativno upravljanje, ki ga lahko v posamičnih primerih celo označimo kot neodgovorno in avanturistično.
Razmišljati moramo o odgovornosti uprav in nadzornih svetov ter zbrati vse sile za zaščito premoženja in zavarovanje tistih gospodarskih sistemov, ki imajo realne možnosti za uspešno poslovanje v obdobju po krizi, je dejal predsednik dr. Danilo Türk. Opozoril je, da slaba korporativna praksa ne ogroža zgolj zaposlenih v konkretnih podjetjih, ampak tudi delovna mesta v podjetjih, ki so dobavitelji velikih sistemov in ki omogočajo, da se gospodarstvo kot celota razvija. Poleg prizadevanj za premagovanje plačilne nediscipline, izboljšanje dostopnosti kreditov in dobro ekonomsko okolje za delo v trgovini je po predsednikovem mnenju prav dobro upravljanje in dobra skrb za ljudi pomembna strateška naloga trgovinske dejavnosti.

Predsednik je spregovoril tudi o pomenu socialnega dialoga. Obsodil je neodgovorno ravnanje do zaposlenih, kakršno smo lahko videli v primeru sistema Merkur. Navezal se je tudi na splošne družbene reformne procese, ki se izkazujejo v razpravah o pokojninski in zdravstveni reformi, in pojasnil, da na izjemno pomemben način zadevajo trgovino. Poudaril je, da bo čas po krizi precej drugačen od časa pred njo. Kot eno od težjih strateških nalog, ki čakajo trgovino in naše gospodarstvo kot celoto, je tako izpostavil ustvarjanje novih delovnih mest za starejše delavce in odpiranje možnosti za mlajše delavce. Ker je bila trgovina vselej tudi prostor družbenih srečevanj, pa je predsednik v tem kontekstu omenil tudi možnosti, ki jih veliki trgovski centri danes odpirajo za družabno srečevanje starejših, zlasti upokojenih občanov.
Predsednik dr. Danilo Türk je posebej izpostavil pomen solidarnosti, ki jo izkazujejo trgovinska podjetja, in se jim zahvalil za pomoč, ki so jo nudili socialno ogroženim skupinam. Predsednik je poudaril, da je prav človeška dimenzija v vsaki gospodarski aktivnosti, še zlasti v trgovinski, najpomembnejša. Svoj nagovor je zaključil z besedami, da je bila prav družbena funkcija trgovine in družabnost, ki jo trgovina omogoča, vselej med dejavniki družbene stabilnosti in družbenega optimizma. Zato lahko po njegovih besedah trgovina veliko prispeva k temu, da bo obdobje po izhodu iz krize čim boljše.