Predsednik pozval vlado in sindikat zdravnikov k nadaljevanju pogajanj
Ljubljana, 6.9.2010 | sporočilo za javnost
Predsednik Zdravstvenega sveta dr. Rajko Kenda je danes v pismu predsednika republike dr. Danila Türka opozoril na posledice dela zdravnikov v okviru zakonsko določenih obveznosti, ki po njegovih besedah neizbežno vodi v kolaps zdravstvenega sistema. Predsednika republike je pozval, naj se še enkrat s svojo moralno avtoriteto obrne na obe sprti strani, ki morata najti rešitev do 1. januarja 2011, ko naj bi stopila v veljavo novela Zakona o sistemu plač v javnem sektorju.
Dr. Rajko Kenda se je v pismu zavzel za takšno rešitev, po kateri bi zdravniki v vmesnem obdobju preklicali svoj umik soglasij za nadurno delo in ga uveljavili šele v primeru neuspešnih pogajanj. Poudaril je, da je trenutno stanje dovolj grozeč opomin, da je treba zaplet rešiti, vendar s pogajanji in ne na plečih bolnikov.
Predsednik republike dr. Danilo Türk je dr. Rajku Kendi odgovoril, da je tudi sam pričakoval in upal, da se bodo razmere še pred 1. septembrom uredile. Spomnil je, da so bili v tem času že oblikovani predlogi, o katerih je bilo doseženo široko soglasje, vendar žal niso pripeljali do rešitve problema. Kljub temu, da so bile nekatere priložnosti že zamujene, pa je predsednik izrazil trdno prepričanje, da je nastalo situacijo mogoče razrešiti do 1. januarja.
Predsednik republike je vnovič in odločno poudaril, da bi bilo razumno pričakovati, da bi se Vlada Republike Slovenije in Fides - Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije ne samo sporazumela, ampak tudi sprejela pravno zavezujoč dokument, ki bi sledil tako ciljem zakonodajalca, ki si prizadeva za prihranek sredstev na račun dežurstva, kakor tudi ciljem sindikata, ki želi ohraniti primerno vrednotenje dežurnega dela zdravnikov.
Po predsednikovem mnenju je prihranek mogoče doseči z boljšo organizacijo oziroma t.i. integralno mrežo dežurnih mest. Rezultat takšnih prizadevanj pa bi bil poleg prihranka tudi boljša in učinkovitejša organizacija dežurstva in na tej osnovi tudi vzpostavitev bolj logične in smotrne mreže zdravstvenih organizacij ter zavodov. Izrazil je prepričanje, da je ta cilj dosegljiv in da po prikazu učinkov tudi ne bo več razlogov, da bi se cena dežurnega dela zdravnikov spremenila.
V imenu pacientov je zato pozval obe strani, da se resno in hitro, na osnovi temeljitih pogovorov in argumentov ter s sprejetjem zavezujočega pravnega dokumenta lotita razreševanja za bolnike povsem neustrezne situacije. Do vzpostavitve novega sistema naj se ureditve dežurstev ne bi spreminjalo.
Predsednik je še dodal, da je jasno, da se reorganizacije zdravstva in boljše izrabe vseh razpoložljivih virov, ki jih imamo na tem področju - tako prostorskih, tehnoloških, človeških, pa tudi finančnih -, ne da izpeljati brez aktivnega sodelovanja zdravnikov.