Predsednik z britansko kraljico o Valvasorjevi dediščini
London, 25.3.2010 | sporočilo za javnost

Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk je prispel na delovni obisk v Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske, kjer se je srečal z Njenim Veličanstvom kraljico Elizabeto II. Britanska kraljica je dejala, da ima zelo lepe spomine na svoj obisk v Sloveniji pred poldrugim letom. Najbolj se spominja svojega obiska v Ljubljani in srečanja z ljudmi na Tromostovju, s pomočjo fotografij pa je še bolje razumela tedanji ambient in razpoloženje ljudi. Predsednik Türk je poudaril, da njen obisk v Sloveniji ni bil sprejet le kot protokolarni dogodek, ampak tudi kot dogodek s toplino, človeško vsebino in z občutkom medsebojnega spoštovanja, ki obstaja med državama.

Sogovornika sta obravnavala tudi različne evropske in svetovne teme. Med drugim sta izpostavila pomen zaupanja v politične institucije v času gospodarske krize. Strinjala sta se, da je krizo možno premagati, če obstaja dovolj zaupanja v demokratične institucije in če se pristopi k pravim nalogam. Govorila sta tudi o Janezu Vajkardu Valvasorju ter o pomenu duha razsvetljenstva in racionalizma za celotno Evropo. Tudi Valvasor je bil del tega duha, ki izvira prav iz Velike Britanije, obenem pa je bil tudi doslej edini član ugledne britanske Kraljeve družbe (The Royal Society) s slovenskega ozemlja. Britanska kraljica in slovenski predsednik sta izmenjala tudi stališča o vlogi Združenih narodov in o pomenu multilateralizma za prihodnost sveta.
Predsednik dr. Danilo Türk je v nadaljevanju obiskal britansko Kraljevo družbo, kjer je predal faksimilirani natis zbirke knjig Iconotheca Valvasoriana, ki jih je zbral Janez Vajkard Valvasor. Slovenski baron si je članstvo v Kraljevi družbi prislužil s svojim znanstvenim opusom ter z razpravo o presihajočem Cerkniškem jezeru. Zbirka Iconotheca Valvasoriana obsega grafike, risbe in akvarele različnih formatov, ki jih je Valvasor med letoma 1659 in 1672 kupil na potovanjih po Evropi.

Predsednik Türk je v svojem nagovoru v prostorih Kraljeve družbe poudaril, da današnji dogodek simbolizira globino in trdnost vezi, ki obstajajo med Kraljevo družbo kot najstarejšo akademijo znanosti na svetu in preostankom Evrope. Spomnil je, da je bila Anglija v 17. stoletju dom razsvetljenstvu, racionalizmu, kritični misli in znanstvenemu raziskovanju. Ta novi način razmišljanja je vplival na nadaljnji razvoj celotne evropske celine in je navdihnil številne osebnosti, tudi na slovenskem ozemlju, ki je bilo tedaj sestavni del Habsburškega imperija.

Predsednik je poudaril, da so Janeza Vajkarda Valvasorja navdihnile velike ideje razsvetljenstva, zato je vse življenje zbiral znanstvene informacije o svoji domovini in o umetniških delih v Evropi ter na ta način ustvaril znamenito in edinstveno zbirko dokumentov, tiskovin in risb. Zato je po njegovih besedah prav, da kopijo te zbirke hrani tudi Kraljeva družba kot institucija, ki predstavlja Valvasorjev intelektualni dom.
Predsednik dr. Danilo Türk si je zatem v prostorih Kraljeve družbe ogledal arhivski material, povezan z Janezom Vajkardom Valvasorjem in Slovenijo.