archived page

Predsednik Türk na Svetovnem gospodarskem forumu za Evropo

Bruselj, 10.5.2010  |  sporočilo za javnost


opozorilo  Za ogled te vsebine morate imeti nameščen Adobe Flash Player in omogočen javascript v vašem brskalniku.

Prenesite si brezplačni Flash Player!

Adobe Flash Player

Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk se je udeležil Svetovnega gospodarskega foruma za Evropo (foto: Tina Kosec/STA)Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk se v Bruslju udeležuje Svetovnega gospodarskega foruma za Evropo. Dopoldan se je udeležil otvoritvenega zasedanja foruma z naslovom "Evropska unija - soočanje s krizo". Ob robu foruma je imel predsednik Türk tudi bilateralna srečanja s predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem, evropskim komisarjem za okolje dr. Janezom Potočnikom ter s predsednikom Evropskega parlamenta Jerzyjem Buzekom.

Predsednik dr. Danilo Türk je v izjavi za medije dejal, da je treba vložiti nekaj sredstev v ohranitev, okrepitev in nadaljnji razvoj evrskega območja in skupne valute evro. Poudaril je, da je to dobra investicija, ki bo omogočila tudi razvoj standardov in postopkov za zagotovitev nujno potrebne pravičnosti v okviru solidarnosti. "Prav je, da se v okviru evrskega območja solidarnostno pomaga. Vedeti pa je treba, komu in s kakšnimi zahtevami, tako da je ta pomoč resnično usmerjena k dobrim ciljem in da da pravi rezultat," je dejal predsednik Türk. Ocenil je, da je Mednarodni denarni sklad (IMF) kot mehanizem zelo koristen pri presoji stanja v državi, ki je v težavah, pa tudi pri določanju kriterijev za izhod iz težav. Tu je po njegovih besedah IMF bolje pripravljen in v boljšem položaju kot katerakoli ustanova Evropske unije. Dodal je še, da je sodelovanje z IMF koristno tudi za dolgoročno stabilnost evroobmočja.
Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk se je srečal s predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem (foto: Tina Kosec/STA)S predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem, ki bo vodil tudi delovno skupino za pripravo novih mehanizmov, sta govorila predvsem o finančnih vprašanjih in o tem, kako razvijati pojem solidarnosti, da bo kredibilen in ga bodo lahko državljani evropskih držav resnično podpirali. Posvetila sta se tudi vlogi Mednarodnega denarnega sklada kot tretje stranke v tovrstnih debatah. Strinjala sta se, da je njegovo angažiranje koristno, ne samo zaradi finančnih sredstev, ki jih prinaša, ampak tudi zaradi njegovega znanja in avtoritete. Sogovornika sta obravnavala tudi odnose z državami v sosedstvu Evropske unije ter o dejavnosti predsednika Evropskega sveta v razmerju do držav Vzhodnega partnerstva, Zahodnega Balkana in obrobja Evropske unije, kjer mora unija delovati aktivno. Posebej sta izpostavila tudi pomen strateškega partnerstva med Evropsko unijo in Rusijo.
Srečanje predsednika Republike Slovenije dr. Danila Türka z evropskim komisarjem za okolje dr. Janezom Potočnikom (foto: Tina Kosec/STA)Predsednik dr. Danilo Türk se je srečal tudi z evropskim komisarjem za okolje dr. Janezom Potočnikom. Slovenski predsednik in evropski komisar sta se pogovarjala predvsem o okoljski politiki Evropske unije in o nalogah Evropske komisije na področju uveljavljanja okoljskih standardov v odločanju o financiranju projektov Evropske unije. Sogovornika sta se posvetila tudi vprašanjem biotske raznovrstnosti.
Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk se je srečal s predsednikom Evropskega parlamenta Jerzyjem Buzekom (foto: Tina Kosec/STA)S predsednikom Evropskega parlamenta Jerzyjem Buzekom pa sta obravnavala Vzhodno partnerstvo, sodelovanje z državami Zahodnega Balkana in vprašanje Cipra. Govorila sta tudi o razvoju evropskih institucij po uveljavitvi Lizbonske pogodbe, parlamentarnemu sodelovanju in stabilnosti evroobmočja. Pri tem sta podprla odločitve evropskih finančnih ministrov za zagotovitev stabilnosti evropskega monetarnega sistema ter grške ukrepe za izhod iz dolžniške krize in zagotovitev vzdržnega gospodarskega razvoja. Predsednik Türk je v izjavi za medije izpostavil, da morajo biti pri nadaljnjem razvoju evropskega monetarnega sitema vzpostavljeni mehanizmi nadzora in kriteriji, ki bodo zagotovili da bo pomoč državam članicam pravična do prebivalcev tiste države in do držav, ki pomagajo. Ob tem je izpostavil zelo pomembno vlogo Evropskega parlamenta v tem kontekstu, saj gre za institucijo, ki predstavlja simbol evropske demokracije.




Pogovor predsednika republike dr. Danila Türka za Bloomberg Television na Svetovnem gospodarskem forumu za Evropo v Bruslju.

© 2008 Urad predsednika Republike Slovenije  |  Pravna obvestila in avtorstvo  |  Načrt strani  načrt strani