archived page

Predsednik republike o krepitvi poštenosti v poslovnem svetu

Ljubljana, 20.1.2011  |  sporočilo za javnost


opozorilo  Za ogled te vsebine morate imeti nameščen Adobe Flash Player in omogočen javascript v vašem brskalniku.

Prenesite si brezplačni Flash Player!

Adobe Flash Player

Vir: UNGC Slovenija


Predsednik republike dr. Danilo Türk se je udeležil konference "Poštenost - vir dolgoročne konkurenčnosti gospodarstva" (foto: Nebojša Tejić/STA)Predsednik republike dr. Danilo Türk se je udeležil konference "Poštenost – vir dolgoročne konkurenčnosti gospodarstva". V svojem nagovoru je izrazil zadovoljstvo, da se slovenska poslovna elita v okviru pobude Združenih narodov "Global Compact" vključuje v globalno prizadevanje za izboljšanje poslovnega sveta in poslovnih praks.

Predsednik je izpostavil, da je poštenost temeljna človeška vrlina, za katero je treba skrbeti. Spomnil je, da je že od antike naprej znano, da je dobro pravo pogoj etičnega ravnanja v družbi in da je profitni motiv v poslovnem svetu potrebno regulirati. Predsednik je poudaril, da se moramo v današnjih razpravah o profitnem motivu posvetiti vprašanjem trajnostne dobičkonosnosti, ki je povezana s poštenostjo oziroma z družbeno odgovornostjo podjetnikov in podjetij.

Predsednik republike dr. Danilo Türk se je udeležil konference "Poštenost - vir dolgoročne konkurenčnosti gospodarstva" (foto: Nebojša Tejić/STA)Pravo ni samo normativni svet, ki odreja pravilnost ravnanj, ampak je tudi sociologija in izraz najvišjih družbenih vrednot, ki so dobile svoj izraz v trajni pravni ureditvi. Zato je po predsednikovih besedah vladavina prava temeljnega pomena tako za funkcioniranje družbe in poslovnega sveta, kot tudi za uspeh in za trajnostno dobičkonosnost. Predsednik je dodal, da pravo v svojem bistvu vsebuje tudi direktno izražene temeljne etične prvine, kot je vestno in pošteno izpolnjevanje pravnih norm oziroma načelo "bona fides" (dobra vera).

Predsednik je med prizadevanji za kakovostno pravo kot izhodišče za vestno in pošteno izpolnjevanje pravnih norm izpostavil nedavno sprejet Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Predlagal pa je tudi, da bi se menedžerska združenja aktivno vključila v prizadevanja za krepitev poštenosti in integritete v poslovanju ter obsodila nepoštene prakse v poslovnem svetu. Takšne odločitve bi po predsednikovem mnenju pomagale ustvarjati ustrezno kulturo, ki bi prispevala k temu, da bi imele temeljne vrednote v družbi svoje naravno mesto.
© 2008 Urad predsednika Republike Slovenije  |  Pravna obvestila in avtorstvo  |  Načrt strani  načrt strani