archived page

Uradni obisk predsednika v Republiki Armeniji

Erevan, 11.10.2010  |  sporočilo za javnost


opozorilo  Za ogled te vsebine morate imeti nameščen Adobe Flash Player in omogočen javascript v vašem brskalniku.

Prenesite si brezplačni Flash Player!

Adobe Flash Player

Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk je položil venec k Spomeniku žrtvam armenskega genocida (foto: Daniel Novakovič/STA)Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk in soproga Barbara Miklič Türk sta prispela na uradni obisk v Republiko Armenijo. Predsednika republike med obiskom spremljata minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar in gospodarska delegacija, v kateri sodeluje 35 predstavnikov slovenskih podjetij. Predsednik je dopoldan položil venec k Spomeniku žrtvam armenskega genocida in s soprogo obiskal Muzej armenskega genocida, zatem pa posadil drevo v Aleji častnih gostov.

V nadaljevanju sta predsednik dr. Danilo Türk in soproga Barbara Miklič Türk prispela pred Predsedniško palačo v Erevanu, kjer sta ju pozdravila predsednik Republike Armenije Serzh Sargsyan in soproga Rita Sargsyan. Po uradnem sprejemu z vojaškimi častmi se je slovenski predsednik zadržal v pogovoru na štiri oči z gostiteljem, predsednikom Serzhem Sargsyanom. Temu so sledili plenarni pogovori med delegacijama Republike Armenije in Republike Slovenije pod vodstvom obeh predsednikov.
Predsednika Republike Slovenije dr. Danila Türka in soprogo Barbaro Miklič Türk sta pozdravila predsednik Republike Armenije Serzh Sargsyan in soproga Rita Sargsyan (foto: Daniel Novakovič/STA)Po plenarnih pogovorih sta se oba predsednika udeležila slovesnega podpisa štirih bilateralnih dogovorov med državama. Konvencijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja, Sporazum o odpravi vizumske obveznosti za imetnike diplomatskih potnih listov, Sporazum o sodelovanju v kulturi, šolstvu in znanosti ter Sporazum o gospodarskem sodelovanju je s strani Republike Slovenije podpisal minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar. Predsednik Serzh Sargsyan je nato podelil generalnemu direktorju Cankarjevega doma Mitji Rotovniku Medaljo Movsesa Khorenatsija za velik prispevek k razvoju kulturnega sodelovanja med Republiko Armenijo in Republiko Slovenijo.
Predsednika Republike Slovenije dr. Danila Türka je sprejel predsednik Republike Armenije Serzh Sargsyan (foto: Daniel Novakovič/STA)Armenski predsednik Serzh Sargsyan je izpostavil, da gre za prvi uradni obisk katerega od slovenskih predsednikov v Armeniji. Dodal je, da sta bili obe državi po osamosvojitvi zaposleni z izgradnjo državnosti in z lastnimi zunanjepolitičnimi prioritetami. Zato je izrazil upanje, da bo uradni obisk predsednika Türka prispeval k bolj pogostim stikom med državama na najvišji ravni. Oba predsednika sta se zavzela za nadaljnjo poglobitev sodelovanja, ki je v interesu obeh držav. Posebno pozornost sta namenila možnostim za okrepitev gospodarskega sodelovanja. Strinjala sta se, da bodo štirje novi bilateralni dogovori med državama, ki sta ju državi sklenili danes, zagotovili pomemben pravni okvir za pospešitev sodelovanja na več področjih.
Predsednika Republike Slovenije dr. Danila Türka je sprejel predsednik Republike Armenije Serzh Sargsyan (foto: Daniel Novakovič/STA)Predsednik Türk je posebej omenil možnosti gospodarskega sodelovanja na področjih farmacevtske industrije, kemične industrije, informacijskih tehnologij in različnih storitev. Predsednik Sargsyan je poudaril, da je Armenijo impresioniral gospodarski razvoj Slovenije, ki jo je armenski predsednik opisal kot eno gospodarsko najuspešnejših novih članic Evropske unije. Izrazil je interes za slovenske investicije in za prenos slovenskih primerov dobre prakse v armensko gospodarstvo.

Predsednik dr. Danilo Türk je izrazil spoštovanje do starodavne armenske kulture in do armenske države, ki se modernizira in ki lahko po njegovi oceni pomembno prispeva k regionalnemu sodelovanju v Kavkaški regiji. Posebej je poudaril pomen kulturnega sodelovanja in spomnil na letošnjo serijo kulturnih dogodkov v ljubljanskem Cankarjevem domu, ki so slovenski javnosti predstavili armensko kulturo in zgodovino. Dodal je, da bodo prihodnje leto potekali podobni dogodki v Erevanu, na katerih se bo predstavila slovenska kultura. Sogovornika sta se strinjala o pomenu nadaljnje poglobitve kulturnega sodelovanja in medčloveških stikov, slovenski predsednik pa se je ob tem zavzel za bolj svoboden pretok ljudi.
Republika Slovenija in Republika Armenija sta v času uradnega obiska predsednika dr. Danila Türka v Armeniji sklenili štiri bilateralne dogovore med državama, ki jih je v imenu Slovenije podpisal minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar (foto: Daniel Novakovič/STA)Armenski predsednik je pojasnil, da odnose s Slovenijo vidijo v širšem kontekstu zbliževanja Armenije z Evropsko unijo. Predsednika sta se strinjala, da Vzhodno partnerstvo Evropske unije odpira veliko novih možnosti za sodelovanje. Predsednik Türk je Vzhodno partnerstvo ocenil kot ključno prioriteto Evropske unije v prihodnosti, Armenija pa je po njegovih besedah zaradi položaja na občutljivem območju pomemben del tega procesa. Poudaril je, da mora svet prisluhniti pogledom Armenije in sodelovati z njo pri reševanju varnostnih vprašanj v regiji.
Predsednika Republike Slovenije dr. Danila Türka je sprejel predsednik Republike Armenije Serzh Sargsyan (foto: Daniel Novakovič/STA)Sogovornika sta izmenjala tudi stališča o vprašanju Gorskega Karabaha. Predsednik Sargsyan je ponovil armensko stališče, da mora biti to vprašanje razrešeno po mirni poti in brez groženj uporabe sile, v okviru prizadevanj Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi ter ob spoštovanju pravil in načel mednarodnega prava. Poudaril je, da lahko k pozitivnemu rezultatu prispeva čimprejšnja vključitev Gorskega Karabaha kot polnopravnega udeleženca mirovnih pogajanj. Tudi predsednik Türk se je zavzel za mirno reševanje konflikta in poudaril nujnost vzpostavitve zaupanja. Zamrznjeni konflikti morajo biti odmrznjeni in rešeni, vzpostavljanje zaupanja pa je nujno za uspešno rešitev, je dejal predsednik Türk.

Predsednika sta se pogovarjala tudi o širši mednarodni varnosti. Predsednik Türk je omenil nekatere iniciative, ki jih je potrebno vzeti resno in ki lahko prispevajo k izboljšanju mednarodne varnosti. Med njimi je izpostavil pobudo ruskega predsednika Medvedjeva o novi varnostni arhitekturi na evro-azijskem območju in novi strateški koncept severnoatlantskega zavezništva, ki bo ponudil nove možnosti za okrepitev varnostnega sodelovanja celotnega evro-atlantskega in evro-azijskega prostora.
Predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk se je srečal s predsednikom Vlade Republike Armenije Tigranom Sargsyanom (foto: Daniel Novakovič/STA)Predsednik dr. Danilo Türk se je popoldan srečal s predsednikom Vlade Republike Armenije Tigranom Sargsyanom, ki mu je predstavil gospodarsko stanje v Armeniji, ki je zaradi recesije doživela precejšen padec bruto domačega proizvoda, težave pa ji povzročajo tudi zapleteni odnosi s sosedi, saj ima odprti le meji z Gruzijo in Iranom. Predsednik vlade je poudaril, da ima Armenija velik interes za gospodarsko sodelovanje s Slovenijo, zlasti na področjih farmacije, internetnih tehnologij, energetike in kmetijstva. S predsednikom Türkom sta poudarila tudi pomen turizma, ki je lahko dobra spodbuda za sodelovanje v vseh ostalih panogah.

Armenski premier je slovenskemu predsedniku predstavil prizadevanja Armenije za izvedbo potrebnih strukturnih reform, med katerimi je izpostavil zlasti pokojninsko reformo. Sogovornika sta ugotovila, da se državi soočata z nekaterimi podobnimi težavami, predsednik Türk pa je ob tem izrazil pobudo za izmenjavo izkušenj in znanja na teh področjih. Predsednik Türk in premier Sargsyan sta se dotaknila tudi današnje Armensko-slovenske poslovne konference, ki lahko po njuni oceni veliko prispeva k izboljšanju gospodarskega sodelovanja med državama.

Predsednik dr. Danilo Türk in soproga Barbara Miklič Türk ter predsednik Republike Armenije Serzh Sargsyan in soproga Rita Sargsyan so si v nadaljevanju ogledali razstavo slovenske moderne arhitekture 20. stoletja v razstavnih prostorih Združenja umetnikov Armenije.
Predsednik Republike Armenije Serzh Sargsyan in predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk sta se udeležila Armensko-slovenske poslovne konference, kjer sta nagovorila gospodarstvenike iz obeh držav (foto: Daniel Novakovič/STA)Zatem sta se predsednika Serzh Sargsyan in dr. Danilo Türk udeležila Armensko-slovenske poslovne konference, kjer sta nagovorila gospodarstvenike iz obeh držav. Predsednik Sargsyan je izpostavil, da je trenutna menjava med državama zelo skromna, vendar ga obisk slovenskega predsednika z gospodarsko delegacijo navdaja z upanjem, da se bo to kmalu spremenilo, saj je priložnosti za sodelovanje več kot dovolj. Predsednik Türk pa je spregovoril o najbolj perspektivnih panogah in pozval k skupnim projektom, kot so projekti razvoja turistične infrastrukture v povezavi z zdravstvenimi storitvami, kjer ima Slovenija veliko izkušenj. Predsednika sta se nato s poslovneži iz obeh držav zadržala v pogovoru o možnostih za gospodarsko sodelovanje.

Predsednik dr. Danilo Türk in soproga Barbara Miklič Türk sta se drugi dan uradnega obiska v Republiki Armeniji vnovič srečala z armenskim predsednikom Serzhem Sargsyanom in soprogo Rito Sargsyan, čemur je sledila uradna poslovitev z vojaškimi častmi. Pred odhodom iz Armenije pa sta se srečala še z vrhovnim poglavarjem Armenske apostolske cerkve, vrhovnim patriarhom in katolikosom vseh Armencev njegovo svetostjo Karekinom II.

© 2008 Urad predsednika Republike Slovenije  |  Pravna obvestila in avtorstvo  |  Načrt strani  načrt strani